„PakMarkas“: metas griauti mitus apie robotizaciją
Procesų automatizavimas, o kartu su juo ir robotai, sparčiai įsitvirtina verslo kasdienybėje. Visgi gamybos robotizavimas galėtų būti dar spartesnis, jei ne vis dar gajūs mitai, stabdantys nuo sprendimo mažesnes įmones. Tiesa yra ta, kad šiandien robotizavimo sprendimai prieinami praktiškai bet kokio dydžio ar sektoriaus verslui.
Automatizuoti gamybą skatina ne tik technologijų pažanga, bet ir mažėjanti darbo jėgos pasiūla (tai ypač pasijus pasibaigus karantinui, kai atsinaujins judėjimas į kitas šalis), augantis darbo užmokestis, kartu didinantis ir produkcijos kaštus. Įmonių konkurencingumas dėl šių veiksnių silpnėja, ir vienas efektyviausių priešnuodžių tam – automatizacija.
„Jau kurį laiką stebime nuoseklų gamybos robotizavimą Lietuvos įmonėse, robotizuotų sprendimų šalyje kasmet padaugėja po kelis kartus, – sako Virginijus Gumbaragis, „PakMarko“ generalinis direktorius. Bendrovė jau daugelį metų siūlo pakavimo procesų mechanizavimo ir automatizavimo sprendimus, diegia pakavimo linijas įmonėse ir yra oficiali „Kawasaki Robotics“ robotų atstovė Lietuvai ir Latvijai. – Vis dėlto lyginant su Vakarų Europos šalimis, šiandien Lietuvos įmonėse robotizuotų linijų procentas dar labai mažas.“
Gamybos robotizavimas tebėra apipintas įsitikinimais, kad robotai atsiperka tik stambioms bendrovėms su stambia serijine gamyba. Panašūs mitai vis dar sulaiko įmones nuo sprendimų integruoti robotus į gamybą. Visgi jei manote, jog robotai yra brangūs ar skirti tik didiesiems žaidėjams, turime puikių naujienų.
Universalūs darbininkai
Automatizuotų linijų diegimas įmonės gamybiniame procese ne tik sprendžia „gyvos“ darbo jėgos trūkumą, bet ir padeda sutaupyti ilgalaikėje perspektyvoje. Dėl prie konvejerių stojusių robotų mažėja darbo užmokesčio, personalo administravimo, draudimų nuo nelaimingų atsitikimų ir kiti su žmonėmis susiję veiklos kaštai. Rečiau minima, bet itin reikšminga automatizacijos nauda – produkcijos kokybė. Automatizuoti gamybos procesai yra nepertraukiami, itin tikslūs ir nekintami, todėl išlaikoma kokybės kartelė: ji nesvyruoja ir nenusileidžia, nes nebeveikia žmogiškasis faktorius – robotai nepavargsta, neišsiblaško ir neklysta.
„Robotai iš principo yra universalūs manipuliatoriai, kuriuos galima pasitelkti įvairiausių procesų automatizavimui: nuo suvirinimo, dažymo iki itin greitų paėmimo-padėjimo operacijų ar pastaruoju metu išpopuliarėjusių kolaboratyviųjų robotų, – sako Simonas Bauža, „PakMarko“ Robotikos vystymo vadovas. – Šiandien robotų asortimentas yra labai platus, o jų kainos priklauso nuo techninių parametrų.“
Pramoniniai robotai yra labai universalūs ir nesunkiai integruojasi į produktų išpilstymo ar pakavimo linijas. Keičiantis gaminių išmatavimams, dėžučių gabaritams ar kitaip perorientuojant gamybą, dažnai užtenka tiesiog perjungti robotą į naujo gaminio programą.
Nuogąstavimai, kad robotai sukels darbuotojų pasipiktinimą dėl neva atimamų darbo vietų, yra nepagrįsti. Roboto integravimas į gamybą panašus į indaplovės atsiradimą namuose – visų virtuvės darbų neperima, bet kasdienę buitį palengvina. „Robotai iš dalies perima darbuotojų užduotis, tačiau tai nereiškia, kad darbo vietos prarandamos, greičiau – perorientuojamos“, – sako S. Bauža.
Puikiai dera su rankiniu darbu
„PakMarko“ istorijoje – ne vienas įgyvendintas robotizavimo projektas. Jau kurį laiką bendrovė bendradarbiauja su japonų gamintoju „Kawasaki Robotics“, kurio robotai yra neprilygstami greičio ir kompaktiškumo herojai. Jie tobulai tinka Lietuvos rinkai ir dėl to, kad nesunkiai pritaikomi daliniam linijos automatizavimui.
Tai – gera žinia mažoms bei vidutinėms įmonėms, tobulinančioms savo procesus. Jei pilnai automatizuotos gamybos linijos sau leisti negalite, robotus galima integruoti į rankinę gamybą. Dažniausiai robotizuojamas linijos užbaigimas: jau supakuotų gaminių sudėjimas ant palečių arba tuščios taros nuo paletės padavimas į pakavimo liniją. „PakMarko“ patirtis byloja, kad nebūtina automatizuoti visos gamybos linijos, kad pasijustų efektas – teigiami rezultatai jau matomi robotizavus bent dalį procesų.
„Automatizavimo keliu galima eiti ir nedideliais žingsniais. Tarkime, įsigijus robotą pirmiausia leisti jam dirbti pusiau automatiniu režimu, vėliau pridėti konvejerinę padavimo ir išvežimo sistemą, tuomet papildyti aktualiomis funkcijomis, integruoti su kitais įrenginiais, galiausiai plėsti robotų parką. Robotai gali būti perkeliami iš vienos darbo vietos ar gamyklos į kitą, plečiamas arba siaurinamas funkcionalumas pritaikant griebtuvus. Pavyzdžiui, bazinė pusiau automatinė dėžių sukrovimo ant paletės celė su laiku gali būti praplėsta iki pilnai automatinės pakavimo linijos nuo pirminės pakuotės iki plėvele apvyniotos paletės su lipduku“, – robotizavimo galimybes aiškina S. Bauža.
„Kawasaki Robotics“ robotų gamoje – daugiau nei 100 įvairiausio kainų spektro modelių, tad juos galima pritaikyti bet kurios pramonės šakos įmonei. Ir nesvarbu, ar bendrovės gamybos apimtys didelės ar kuklios, robotizuojamos funkcijos – kompleksinės ar visai paprastos. Į tai verta atkreipti dėmesį manantiems, kad robotai yra labai brangi ir iškirtinai negreit atsiperkanti investicija.
„Svarstydami investicijas į robotus, visada įvertiname, kad darbo jėgos kaštai kils. Tai neišvengiama. Be to, šiandien rasti žmogų rankiniam darbui su kiekviena diena vis sunkiau. Prie įrengimų jie mielai stovi, prižiūri, tačiau patys darbo, kurį daro robotas, dirbti nebenori. Beje, ir pasitenkinimas darbu yra daug didesnis tuomet, kai darbuotojas ne pats kilnoja produkciją, o valdo tą darantį robotą“, – įsitikinęs Dainius Dundulis, „Rivonos“ generalinis direktorius ir „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas.
„Rivonos“ gamybinėse įmonėse automatizacija nemažai pažengusi. Vien pieninėje pilnai ar beveik pilnai automatizuotos visos linijos – pieno, grietinės, jogurtų, varškės fasavimo. „PakMarko“ įdiegti robotai pieno linijoje nuo konvejerio ima jau paruoštus pieno butelius (arba maišelius) ir deda juos į padėklą. Linija yra pilnai automatizuota, tačiau automatizavimas vyko palaipsniui. Pasak D. Dundulio, robotizavimo greitis labai priklauso nuo darbo apimčių ir linijos apkrovos – jei robotui darbo tėra porai valandų per dieną, tai per mažai. „Ne mažiau svarbu ir kuo labiau standartizuoti gaminamą produkciją, tuomet robotizacija labiau pasiteisins“, – sako D. Dundulis.
Pasirinkimas – didelis, ekspertų pagalba – neįkainojama
Šiuo metu robotizacijos projektai įperkami kaip niekada anksčiau, nes susiklostė labai palankios sąlygos gamybai automatizuoti. Euro tarpbankinės rinkos palūkanų normos (Euribor) dabar – istorinėse žemumose, o dalį projekto įgyvendinimui reikalingos sumos galima finansuoti ES struktūrinių fondų lėšomis (pavyzdžiui, „COVID-19 produktai LT“). ES nedviprasmiškai deklaruoja, kad pagalba šalių ekonomikoms, atsigaunančioms po pandemijos, bus nukreipta inovacijų ir tvarumo linkme. Rinkoje atsiranda nauji robotų prekės ženklai, auga ir integratorių skaičius. Taigi tiek finansavimo, tiek konkurencijos aplinkybės šiandien yra potencialaus robotizacijos sprendimų pirkėjo pusėje.
Tad jei įmonė turi standartinių gaminių, jai jau verta bent paskaičiuoti, kiek kainuotų robotizacija. Labai tikėtina, kad priimtinas sprendimas atsiras. Žinoma, tam, kad jis būtų tinkamai integruotas ir taupytų pinigus bei laiką, reikia specifinių žinių ir išmanymo. „PakMarko“ specialistams kvalifikacijai ir patirčiai rinkoje sunku surast lygių: daugiau nei 20 metų pakavimo linijas įmonėse diegiantys ekspertai neretai akimirksniu gali atskleisti problemines gamybos vietas. Pasak S. Baužos, kartais tiesiog užtenka paanalizuoti visus gamybos procesus ir klientui paaiškinti skirtumą tarp momentinio įrangos ir linijos našumo, kad būtų identifikuoti ir suvokti „butelio kakliukai.“ Bendrovės inžinieriai geba ir profesionaliai įvertinti, kada gamyboje verta instaliuoti robotus, o kada racionaliau pasiteisins kitokie sprendimai.
Susisiekti su tokį vertingą žinių ir patirties bagažą turinčiais ekspertais ir pasikalbėti apie automatizavimo, įtraukiant robotus, galimybes naudinga net bendrovėms, kurios jau galvoja radusios tinkamą automatizavimo sprendimą.
„Nesunku numatyti, kad jau netolimoje ateityje robotika vienaip ar kitaip palies beveik kiekvieną gamybinius procesus turinčią įmonę. Šiandien pasaulinėje arenoje tam, kad laimėtum, turi bėgti greitai ir reaguoti operatyviai. Tik kažin, ar reikia stengtis aplenkti itin moderniais gamybos automatizavimo sprendimais apsirūpinusias Vakarų įmones, kurių robotizavimo mastai yra tiesiog milžiniški. Tikslingiau yra atsirinkti racionalius, Lietuvos rinkai ir esamai situacijai tinkančius sprendimus ir juos sklandžiai bei profesionaliai įdiegti“, – tikina „PakMarko“ vadovas Virginijus Gumbaragis.
Daugiau informacijos apie pramoninius robotus Kawasaki sužinosite https://www.pakmarkas.lt/product-category/pakavimas/pramoniniai-robotai/.